W fizyce – bierny element obwodu elektrycznego, znany jako rezystor.
W stanie wojennym – symbol oporu i sprzeciwu wobec władzy i panującego ustroju.

W latach 80. opornik wpięty w klapę marynarki, swetra lub koszuli był manifestacją niezgody wobec nadzwyczajnego stanu, w jakim znalazł się nasz kraj. Długie druciki rezystora można było również owinąć wokół palca, tworząc prowizoryczny pierścionek. Władze oficjalnie nie mogły zakazać noszenia tych niewielkich symboli, fakt ten nie przeszkadzał jednak milicji w wyciąganiu konsekwencji. Młodzieży szkolnej mogło grozić zawieszenie w prawach ucznia (co jednak nie miało miejsca w Reju). Na ulicy ten mały „koralik” mógł spowodować wylegitymowanie, przesłuchanie, areszt, a nawet pobicie.

W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wraz z grupą SMR przygotowaliśmy pamiątkowe oporniki, które od czwartku można będzie zakupić jako cegiełkę na renowację szkolnej Sali Tradycji. Akcja potrwa do poniedziałku, 13 grudnia, kiedy w Szkole odbędzie się upamiętnienie rocznicy, w tym tradycyjne odśpiewanie „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

Jeżeli ktoś z Was, drodzy absolwenci i przyjaciele, byłby zainteresowany nabyciem takiego opornika, prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej lub w komentarzu. Znaczki będzie można odebrać w najbliższą sobotę (11.12) w godzinach 9:30-12:30 w szkolnej Sali Tradycji.

Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na renowację Izby Pamięci. To również wspaniała okazja, aby odwiedzić mury Szkoły.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *