reżyser i aktor teatralnytelewizyjny i filmowy, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych. Rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także gracz i działacz golfowy.

Urodził się w rodzinie dziennikarzy. Jest absolwentem Wydziałów Aktorskiego (1974) i Reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza)[1]. Z pracą pedagogiczną związany jest od 1976, w 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych[2]. W 2008 został rektorem Akademii Teatralnej[3].

W latach 1974–1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą i współzałożycielem kabaretu „Kur” (1974) oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat (1987–1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Grał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji – m.in. Król w kraju rozkoszyŻółta szlafmyca oraz jednoaktówkach Michaiła Zoszczenki „Love”, „Film” i „Smutne miasteczko”. Pojawiał się u boku takich aktorów jak Krzysztof KowalewskiJerzy TurekMarian KociniakAnna SeniukJerzy BończakWiktor ZborowskiWiesław MichnikowskiGustaw LutkiewiczJolanta LotheGustaw HoloubekZbigniew ZapasiewiczPiotr MachalicaWiktor ZborowskiWitold DębickiArtur ŻmijewskiTeresa Budzisz-Krzyżanowska.

Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP, do których należą Parada blagierówOpowiadania w dur i w mollFelieton IlustrowanyUśmiech słońca,Uśmiech twarzyUśmiech deszczuMilena i Chopin w Ameryce. Prowadził również teleturniej “Piramida” w Polsacie.

Andrzej Strzelecki jest także aktorem filmowym. Grał m.in. w Przepraszam, czy tu biją?Ostatnim bieguKuchni polskiejPrzeprowadzkiW pustyni i w puszczy. W serialu telewizyjnym Klan wcielił się w rolę doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego[1].

Reżyserował koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we WrocławiuKrajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w OpoluFestiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej GórzeCamerimage w ToruniuFestiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFestiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał prezentacje artystyczne na Dni Polskie w PradzeMoskwieWiedniuHelsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi, na Europaliach 2001 wBrukseli oraz na sesji MKOl w Seulu 2000. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polski i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.

Jest też graczem w golfa. Był wielokrotnie członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną Człowiek w jednej rękawiczce, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie, które przydarzyły się jemu i innym miłośnikom golfa.

Rektor-1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *