Urodziłem się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie, na Powiślu z matki Warszawianki i Ojca Krakusa.

Dzieciństwo

Szczęśliwe dzieciństwo spędziłem na Starówce. Jako dzieciak zagrałem w filmie TVP „Nasze podwórko”. Wiek poważny zaczął się dla mnie wraz z przekroczeniem progów liceum im. Mikołaja Reja. W latach przełomu 88/89, wygrywając wybory z dzisiejszym szefem UKIE Mikołajem Dowgielewiczem, zostałem szefem samorządu szkolnego. Było to doświadczenie wyjątkowo interesujące, bo wówczas samorząd negocjował z ciałem pedagogicznym jak równy z równym.

„Rej” i „Solidarność”

Nastał rok 1989 i moje pierwsze doświadczenie polityczne, jeśli nie liczyć licznych ucieczek przed Zomowcami na alternatywnych obchodach różnych narodowych rocznic. Jako wolontariusz pracowałem w biurze Solidarności „Niespodzianka” na Placu Konstytucji. Ponieważ okazało się, że po trzymiesięcznym pobycie w australijskim liceum władałem językiem angielskim w stopniu umożliwiającym tłumaczenie wywiadów, szybko stałem się nadwornym translatorem. Członkowie delegacji amerykańskiego Kongresu, którzy przyjechali obserwować wybory w 1990 r. postanowili dać szansę dobrze zapowiadającemu się lingwiście i zorganizowali mi stypendium w jednym z najbardziej prestiżowych amerykańskich liceów Cranbrook-Kingswood w Bloomfield Hills.

Zanim zostałem wybrany Posłem do Parlamentu Europejskiego byłem Doradcą Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego oraz  Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (2004-2009). Jestem również wykładowcą akademickim w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 roku) oraz do 2009 wykładałem też w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Wykładam przedmioty dotyczące podejmowania decyzji w Unii Europejskiej oraz teorii integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.  Przez wiele lat byłem również analitykiem w Centrum Europejskim – Natolin. Specjalizuję się w problematyce funkcjonowania i reformy instytucji Unii Europejskiej oraz wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

W latach 2000-2001  pracowałem jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa UKIE, Jacka Saryusz Wolskiego. Wcześniej (od 1995 roku) byłem tłumaczem symultanicznym (głównie w SMG/KRC Instytucie Badania Rynku) oraz nauczycielem języka angielskiego.

Wykształcenie 
Doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych otrzymałem w  2004 roku, za pracę zatytułowaną “Dynamika reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej”.  Jestem absolwentem Kolegium Europejskiego (Collège d’Europe) w Natolinie (1997) oraz na Uniwersytecie Warszawskim Instytutu Stosunków Międzynarodowych, studiowałem także  na Wydziale Filologii Angielskiej (1991-1996). Uzyskałem stypendium Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem  w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oxfordzie (1996).

Uczyłem się także w Stanach Zjednoczonych – Cranbrook-Kingswood High School (1990-91) oraz w Australii Marcellin College w Sydney (1987). Ukończyłem Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Reja w Warszawie (1987-1990)

W 2013 roku Rafał został Ministrem Administracji i Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska

http://wyborcza.pl/1,75478,14987686,Poliglota_z_Europarlamentu_zastapi_Boniego__Kim_jest.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *